"Regionların sosial-iqtisadi inkişafı və onun coğrafi problemləri” adlı elmi-praktiki konfransı
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutu (Azərbaycan)
Azərbaycan Coğrafiya Cəmiyyəti (Azərbaycan) Azərbaycan Turizm və Menecment Universiteti (Azərbaycan)
Qərbi Kaspi Universiteti (Azərbaycan)
Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin Quba filialı (Azərbaycan) Çanaqqala 18 mart Universiteti (Türkiyə)
Manaş Kozıbayev adına Şimali Qazaxıstan Universiteti (Qazaxıstan) Coğrafiya və Su Təhlükəsizliyi İnstitutu (Qazaxıstan)
Vaxuşti Baqrationi adına Coğrafiya İnstitutu (Gürcüstan) Rusiya Sosial Coğrafiyaçılar Assosiasiyası (Rusiya) Dağıstan Dövlət Texniki Universiteti (Rusiya)
Qəmzətov adına Dağıstan Dövlət Pedaqoji Universiteti (Rusiya) Özbəkistan Milli Universiteti (Özbəkistan)
Azərbaycan Respublikası dövlət müstəqilliyini bərpa etdiyi vaxtdan keçən dövr ərzində qarşısına qoyduğu əsas və prioritet istiqamətlərdən biri iqtisadi sabitliyə və regional inkişafa nail olmaq olmuşdur. Demokratik dövlət quruculuğu və bazar iqtisadiyyatı şəraitində ölkədə aparılan genişmiqyaslı islahatlar nəticəsində demək olar ki, bu istiqamətdə müəyyən müsbət göstəricilər əldə edilmişdir. Bu da sahibkarlıq fəaliyyətinin genişləndirilməsinə, yerli və xarici investorlar üçün əlverişli mühitin yaradılmasına, qabaqcıl texnologiyaların əmək fəaliyyətinə cəlb edilməsinə, rəqabətə davamlı məhsulların istehsal gücünün artırılmasına, yeni iş yerlərinin açılmasına səbəb olmuşdur. Lakin bu inkişaf özü ilə müəyyən coğrafi problemlərin: landşaftların transformasiyası, havanın çirklənməsi, torpaqların deqradasiyaya uyğraması, su resurslarının azalması, ekoloji risk zonalarının yaranması və s. yaranmasına gətirib çıxarmışdır. Bu baxımdan, təbii resurslardan səmərəli istifadəni və ətraf mühitin etibarlı mühafizəsini nəzərə alaraq Coğrafiya İnstitutu 18-19 mart 2025-ci ildə “Regionların sosial-iqtisadi inkişafı və onun coğrafi problemləri” adlı Beynəlxalq elmi-praktiki konfransın keçirilməsi nəzərdə tutulub.